ŻYCIE ZA DRUTAMI

Tytuł: 'Chodź opowiem ci historię'

Data: 01-10.03.2015

Organizator: Stowarzyszenie Zamojskie Centrum Wolontariatu

Grant: Europejski program Erasmus+, KA1, Sektor ‘Młodzież’

Historię można poznawać na wiele sposobów. Szkoła, książki, podróże – tak dowiadujemy się o naszych przodkach i przeszłości świata. Wiele możemy się też dowidzieć rozmawiając ze świadkami ważnych wydarzeń historycznych. W ten właśnie sposób, my - młodzi Europejczycy poszerzyliśmy swoją wiedzę. Pomysł naszego projektu zrodził się w czasie wielu spotkań młodzieży jakie miały miejsce w Europie w 2013 i 2014 roku.

Uczestnicy interesujący się historią spotkali się w Zamościu w marcu 2015 roku by porozmawiać ze znajdującymi się pod opieką Zamojskiego Centrum Wolontariatu seniorami. Wywiady z nimi posłużyły do spisania wspomnień i wydania publikacji w formie elektronicznej i papierowej.

Dzięki temu ocaliliśmy od zapomnienia losy świadków historii, jak też zyskaliśmy cenną wiedzę nie możliwą do zdobycia w szkole czy na uniwersytecie.

W naszym spotkaniu udział wzięli młodzi ludzie z Węgier, Rumunii, Chorwacji, Turcji, Czech, Bułgarii i Polski. Reklamowaliśmy też naszym społecznościom lokalnym możliwości europejskiego programu Erasmus+.

Uczestnicy mięli możliwość poznania kultury i tradycji Lubelszczyzny w czasie wycieczek po regionie. Efektem programu jest zwiększenie świadomości młodych ludzi biorących udział w projekcie oraz naszych społeczności lokalnych w na temat historii Europy XX wieku.

Zapraszamy do odwiedzenia działu "LEKCJE ŻYWEJ HISTORII – DO ŚCIĄGNIĘCIA’" gdzie można pobrać wywiady z seniorami, które powstały w trakcie tego projektu.